דירוג עשר הערים החכמות באירופה לשנת 2013

קופנהגן

קופנהגן

עומרי זיו

בכל מה שנוגע לערים חכמות, אירופה מהווה דוגמא לשאר העולם. הערים האירופאיות צפופות יותר, בעלות תחבורה ציבורית רחבה, מחויבות רצינית לרכיבה על אופניים וריכוז מאמצים ומשאבים רבים בקיימות ופתרונות להפחתת פליטות גזי החממה. אך יותר מכל, הערים האירופאיות מובילות בתחום של תרבות ומעורבות אזרחית לקראת יצירתן של ערים חכמות. ד"ר בויד כהן, פרופסור המתמחה בתחום הערים החכמות ומחבר הספר "קפיטליזם האקלים", מדרג את הערים החכמות באירופה:

1. קופנהגן – מובילה בדירוג הערים החכמות באירופה שנה שנייה ברציפות וצברה מוניטין של העיר הירוקה המובילה בעולם. קופנהגן מובילה גם את מדד Siemens לערים ירוקות באירופה וגם נבחרה כבירה הירוקה של אירופה לשנת 2014. לעיר יש את טביעת הרגל הפחמנית לנפש בין הנמוכות בעולם, עם פחות משתי טון לנפש. קופנהגן גם מובילה את התכנית השאפתנית ביותר בעולם לצמצום פליטות גזי החממה, ושואפת להגיע לניטרליות פליטות עד שנת 2025. זה אולי נשמע רחוק אך זה רק 11 שנים מהיום.

בכדי להשיג את המטרות השאפתניות הללו, הציבה עירית קופנהגן מדדים מדידים להתייעלות אנרגטית ובנייה ירוקה, לפיהם על כל הבניינים להיות ניטרליים מבחינת פליטות גזי חממה עד שנת 2020.  בנוסף למטרות בתחומי ההתייעלות האנרגטית והבנייה הירוקה, לקופנהגן יש שיעור נסיעות באופניים מרשים ביותר המוערך בכ- 40% מסה"כ כל הנסיעות בעיר. נושא האופניים זכה לתמיכה עוד יותר משמעותית, עם שיתוף הפעולה של קופנהגן ואוניברסיטת MIT בפיתוח אופניים חכמים עם חיישנים שיספקו מידע בזמן אמת על זיהום אויר ועומסי תנועה גם לרוכב האופניים וגם לתושבי העיר, זאת באמצעות מסד נתונים פתוח לכל.

2. אמסטרדם – בדומה לקופנהגן, מפורסמת במספר רוכבי האופניים שבה. למעשה אמסטרדם הינה העיר היחידה בעולם שיש בה יותר עומסי תנועה של רוכבי אופניים והולכי רגל מאשר של כלי רכב. 67% מכלל הנסיעות נעשות על ידי אופניים או באמצעות הליכה ובכל רגע נתון יש כ-10,000 זוגות אופניים חונות בקרבת תחנת הרכבת המרכזית.

אך אמסטרדם היא הרבה יותר מרק אופניים. העיר הייתה הראשונה להשיק מערכת שיתוף אופניים לפני מספר עשורים ואף ביצעה ניסויים במערכות שיתוף רכבים בתחילת שנות ה-90. בשנים האחרונות, אמסטרדם השקיעה מאמצים רבים בהפיכתה לעיר חכמה. Amsterdam Smart City היא שותפות פרטית-ציבורית שנועדה להשתמש בעיר כמעבדה לשימוש במידע זמין ופתוח, למציאת פתרונות תחבורה מתקדמים ובסופו של דבר לשפר את איכות חיי התושבים והמבקרים בעיר. השותפות תומכת כיום כבר ביותר מ-40 פרויקטים של עיר חכמה מניהול חניות חכם לפיתוח של מבצרי אנרגיה ביתיים לחיבור לרשת החשמל.

3. וינה – מוכרת וידועה כבר שנים בתור עיר עם איכות חיים גבוהה, בעלת תושבים ממעמד סוציו אקונומי גבוה, אך זה לא גרם לוינה לקפוא על שמריה. בעיר יש מספר מכובד של יוזמות בתחום הערים בחכמות ומחלקת תכנון מיוחדת לנושא. וינה הקימה לאחרונה ישות ציבורית-פרטית בשם TINA Viena אשר אמונה על פיתוח משותף של אסטרטגיה עבור העיר החכמה ופיתוח פתרונות חכמים לעיר. אחד הפרויקטים המעניינים העיר נקרא "תחנת הכח סולארית האזרחית" המטרה להגיע להפקת חשמל של 50% באמצעות אנרגיה מתחדשת עד שנת 2030. עיריית וינה חברה לחברת החשמל המקומית, וינה אנרגיה, ופיתחו ביחד מודל של מימון המונים בו כל תושב יכול לקנות פאנלים סולארים עם תשואה מובטחת.

וינה מנסה בימים אלו גם מערך של פתרונות תחבורה חשמליים, מהרחבת רשת תחנות הטעינה מ-103 תחנות ל- 440 ועד לפתרונות של שיתוף רכבים חשמליים ושיתוף אופניים חשמליות. פרויקט מעניין נוסף הוא הגדרת אזורים מסוימים כאזורים ללא חניות,  והתושבים באזורים אלו מתחייבים שלא להיות בעלי רכב פרטי.

ברצלונה

ברצלונה

4. ברצלונה – בשנים האחרונות, בנתה ברצלונה מערך מרשים של יוזמות עיר חכמה, ולקחה על עצמה לא רק לקדם העיר החכמה בברצלונה, אלא לקדם את הנושא בעולם כולו. ברצלונה מארחת את הכנס עולמי הגדול ביותר בתחום  ה-Smart Cities Expo World Congress מדי שנה. ברצלונה הצליחה להגיע לנוכחות בין לאומית ובשנה שעברה אירחה כנס בנושא ערים חכמות בבוגוטה  עבור ערים הגדולות בדרום אמריקה.

לברצלונה תפקיד חשוב גם ביצירת ההגדרה לעיר חכמה והיא הכוח המניע המרכזי מאחורי יוזמת ה- City Protocol שנועדה לחבר בין ערים ברחבי העולם ליוזמה של פרויקטים משותפים. לאלו אשר חיים או מבקרים בברצלונה יש הרבה מה לראות במרחב סביבם. בעיר מערכת שיתוף אופניים מצוינת עם יותר מ-6000 אופניים, והעירייה מתקינה כיום חיישנים למדידה של מדדים שונים כגון רעש, זיהום אויר, עומסי תנועה ואפילו ניהול פסולת.

רובע החדשנות של ברצלונה – @22 הוא תערובת מרשימה של תכנון אורבני חכם עם חדשנות יזמית. הרובע הזה של העיר הוסב לבית ליזמות המושך יזמים מקומיים ובין לאומיים לפתוח סניף באזור. הרובע נהיה כל כך מצליח שהוא גרם לערים כמו בוסטון ובואנוס איירס לחקות את המודל שיצרו בברצלונה.

5. פריז – המפורסמת במוזיאונים המרהיבים ובמגדל אייפל המפורסם, הפכה להיות חלוצה בתחום הערים החכמות. היוזמה הבולטת היותר שלהם היא בנושא הניידות השיתופית. פריז הובילה את פרויקטי שיתוף האופניים בעולם עם מערכת הכוללת יותר מ-20000 אופניים ברחבי העיר. פרויקט שיתוף האופניים הוביל לירידה של 5% בעומסי התנועה של כלי רכב ברחבי העיר. בשנים האחרונות הצטרפה העיר לחברת Bolloré להקמת המערכת הראשונה והרחבה ביותר של שיתוף רכבים חשמליים. בקרוב יהיו כ-3000 מכוניות חשמליות בצי הרכב השיתופי.

שטוקהולם

שטוקהולם

6. שטוקהולם – לעיר מוניטין של עיר ירוקה במיוחד וכ-40% משטח העיר מוקצה למרחבים ירוקים. שטוקהולם גם הגיעה למקום השני במדד הערים הירוקות של Siemenes וב-2010 הייתה העיר הראשונה באירופה לקבל את פרס הבירה הירוקה של אירופה, ובעיר קיים השימוש הגבוה ביותר לנפש, במערכת המטרו. בדומה לקופנהגן השכנה הסקנדינבית, שטוקהולם שואפת גם כן להיות נייטרלית בפליטות גזי החממה שלה אך לא עד שנת 2025, אלא עד שנת 2050.  בשטוקהולם הופעל מס גודש בכניסה בשעות העומס על מנת לצמצם עומסי תנועה וזיהום אויר. אך שטוקהולם לא מתעסקת רק בנושא הירוק. העיר זכתה גם בפרסים עבור מחויבותה לממשל דיגיטלי פתוח. מתוך 100 בירות גלובליות שנחקרו ע"י אוניברסיטת רוטגרס, שטוקהולם מוקמה במקום ה-7 וה-1 במחויבותה לשמירת הפרטיות ואבטחת מידע התושבים.

7. לונדון – מלבד היותה הבירה הכלכלית של אירופה, לונדון הפכה להיות מובילה גם בתחום היזמות. פרויקט הסטארט-אפ גנום, המדרג ערים לפי מס' הסטארטאפים בהן, דירג את לונדון במקום ה- 7 בעולם ובמקום ה- 1 באירופה. לונדון גם ניצלה לטובה את אירוח האולימפיאדה הובלה של התחדשות עירונית ירוקה באזור הפארק האולימפי תוך התמקדות בפיתוח כלכלי של האזור. היום ניתן למצוא בלונדון את אחד הבניינים החכמים והירוקים ביותר באירופה, הקריסטל מבית Siemenes שמשמש להציג טכנולוגיות של ערים חכמות.

8. המבורג – העיר השנייה בגודלה בגרמניה והעיר הגרמנית השנייה להיכנס לרשימת עשר הערים החכמות באירופה. בדומה לערים אחרות ברשימה, המבורג זכתה להיות הבירה הירוקה של אירופה לשנת 2011, והעיר מציעה איכות חיים גבוהה לתושביה, וזכתה להגיע למס' 17 בדירוג של Mercer ומקום מספר 8 בדירוג של Numebo. לאחרונה התחיל בהמבורג פרויקט התחדשות רחב מימדים במתחם עיר הנמל (HafenCity) וכאשר יושלם פרויקט זה בשנת 2025, ולאחר השקעה של 14 מיליארד דולר, יארח הפרויקט אוניברסיטה, נמל ומתחמי משולבים של מגורים, מסחר ותעסוקה.

ברלין

ברלין

9. ברלין – המובילה העולמית ביצירתיות ופריחה אמנותית במרחב האורבני. האסטרטגיה העירונית של ברלין ממוקדת בקידום המעמד היוצר בעיר מתוך הבנה שאמנים ויוצרים מובילים גל של התחדשות אורבנית ושגשוג כלכלי תוך שימוש בחדשנות ויזמות. בברלין ניתן למצוא ארכיטקטורה מעניינת, שני גני חיות, שלושה בתי אופרה ועשרות מוזיאונים. העיר החכמה של ברלין שואבת את כוחה מתוך המעמד היוצר המשגשג שבה, ועושה זאת בחכמה רבה.

10. הלסינקי – המובילה העולמית בנושא הממשל הפתוח. להלסינקי יותר מ-1000 מסדי נתונים פתוחים והעירייה מקדמת באופן אקטיבי יוזמות של ואירועי הקאתון בכדי לרתום מפתחים לטובת פרויקט הממשל הפתוח. הלסינקי אירחה את פסטיבל הידע הפתוח הראשון בשנת 2012 ולאחרונה השיקה את פורום העיר החכמה במטרה לספק מידע מלא לתושבים בכדי לשפר את איכות חייהם ולהגביר את המעורבות האזרחית.

מאמרים קשורים: הערים החכמות ביותר באמריקה | הערים החכמות ביותר באסיה | ריו דה ז'ניירו מקבלת את פרס העיר החכמה | הווה ועתיד בעיר החכמה | איך בונים עיר חכמה? מהיסוד


2 תגובות on “דירוג עשר הערים החכמות באירופה לשנת 2013”

  1. מור הגיב:

    כתבה מצוינת תודה!

  2. omriziv הגיב:

    פרסם את זה מחדש ב-עומרי זיו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s