לונדון משיקה את חזון העיר החכמה ומיישמת אותו באמצעות קטפולטה

לונדון עיר חכמה

עומרי זיו

עיריית לונדון, השיקה במהלך חודש דצמבר 2013 את חזונה בדרך להפוך לעיר חכמה.  איך עיריית לונדון מתכוונת לפעול? מהי הגדרתה לעיר חכמה ואיך קטפולטה אמורה לעזור לעירייה להפוך לעיר חכמה?

הצמיחה של לונדון

הצמיחה של לונדון

לונדון, בירת אנגליה אשר נוסדה לפני אלפי שנים, הינה כיום אחד המטרופולינים הגדולים והמשפיעים ביותר בעולם. לונדון היא בירת המסחר והכלכלה האירופית עם יותר מ-45 מוסדות להשכלה גבוהה, ומס' הסטארט-אפים הגבוה ביותר מכל עיר אירופאית אחרת. לאחרונה דורגה לונדון כעיר הטובה בעולם בדירוג הדו שנתי למותגי הערים.

לונדון נמצאת כיום לפני אבן דרך משמעותית בדרך להפוך למגה-עיר (mega city) ואם כיום אוכלוסיית לונדון מונה מעל 8 מיליון תושבים, הצפי הוא כי בירת בריטניה תהפוך למגה-עיר (mega city) המאכלסת מעל ל-10 מיליון תושבים בתוך עשר השנים הבאות.

עומסי התנועה בכבישי לונדון עולים לכלכלה כ-2 מיליארד פאונד, והלונדוני הממוצע מבזבז כ-70 שעות בשנה בפקקים. לאור עומסי התנועה הנוכחיים והעומסים הצפויים על תשתיות מים, החימום, הפסולת, זיהום האוויר והאנרגיה ,החליטה העיר על אימוץ אסטרטגיה של עיר חכמה בכדי לפתור את בעיות העתיד.

כבר כיום לונדון היא מובילה בתחום המידע הפתוח והזמין. מסד הנתונים הפתוח של העיר מקבל מעל 25,000 פניות בחודש ומעל 450 אפליקציות תחבורה חדשות נוצרו בעזרתו. בעיר מוטמעות טכנולוגיות חדשניות של זיהוי לוחיות רישוי לטובת ניתוב עומסי תנועה ומערכת ניהול רשת תחבורה עירונית מתקדמת אשר הושקה לקראת האולימפיאדה שהתקיימה ב- 2012.

חברות טכנולוגיה מקימות בלונדון מרכזי טכנולוגיה וחדשנות, בשיתוף עם מכוני מחקר והאקדמיות. דוגמה לכך היא "הקריסטל" – מרכז הדגמה לטכנולוגיות בנות-קיימא לערי העתיד, אשר הוקם על ידי חברת סימנס בהשקעה של – 30 מיליון פאונד.

החזון של לונדון

החזון של לונדון

עיריית לונדון השיקה דוח מפורט המתאר את אסטרטגית העיר החכמה שלה לשנים הקרובות. ראש העיר, בוריס ג'ונסון, מציין "עלינו לרתום את התעוזה הטכנולוגית של לונדון, בכדי לעזור לבירה לתפקד באופן יעיל יותר, לתמוך בגדילתה ולסייע לתשתיות והשירותים לספק שירות טוב יותר לתושבי העיר והעסקים הנמצאים בה." פרטי התכנית:

תושבי לונדון במרכז – במסגרת העיר החכמה יתקיים קמפיין שלם של שיתוף ציבור השואל את התושבים מהי לונדון חכמה יותר עבורם. הקמפיין יתקיים באמצעות מדיה חברתית ופלטפורמות אינטרנטיות כמו Talk London, קהילת המחקר המקוונת של משרד ראש העיר.  בנוסף לשיתוף הציבור, מתכוונת העירייה לעודד לימודים של מדעי המחשב בדגש על תכנות ועל בניית תכניות התמחות לצעירים אשר יוכלו להשתלב בתעשייה בשלב מוקדם.

מידע זמין – בהמשך לשירותי המידע הזמין שקיימים היום בלונדון, מתכוונת העירייה לזהות ולתעדף את המידע החשוב תמיכה בגדילת העיר ופיתוח התשתיות שבה. העירייה מתכוונת לחזק את שיתוף הפעולה עם הסקטור הפרטי, הציבורי והשלישי בכדי ליצור שפה וממשק משותף. לונדון מכוונת גם לעיריות נוספות אשר יצטרפו ליצירה של שפה אחידה בכדי להקל על המפתחים בפיתוח ובחיבור לערים נוספות באיחוד האירופי.

לונדון - מובילה בטכנולוגיות דיגיטליות

לונדון – מובילה בטכנולוגיות דיגיטליות

מינוף המחקר, הטכנולוגיה היצירתיות והכישרון –  לונדון תקים יוזמות חדשנות בשם ה- Smart London Challenge בכדי לרתום יזמים, חוקרים, עסקים ותושבים לפתח פתרונות לאתגרי הצמיחה של העיר. כחלק מתוכנית העיר החכמה, לונדון תקיים כנסים בין לאומיים בכדי למשוך השקעות בין לאומיות במטרה למסחר את הפתרונות והפצתם בעולם. על מנת לתמוך בתוכניות אלו, תהיה השקעה בתשתיות אינטרנט מהיר וזול וקידום אשרות כניסה לאנשי טכנולוגיה ויזמים שירצו לעבוד בלונדון.

גיבוש אקו-סיסטם טכנולוגי – בניית רשת קשרים בנושא חדשנות, שתחבר בין הפעילויות השונות בתחומי החדשנות ע"י תמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. כחלק מהמהלך יפותחו יוזמת "מגדלור" ביחד עם גורמים אחרים באיחוד האירופי על מנת לשתף מהניסיון והידע הנצבר בתחום. דגש מיוחד מוקדש גיבוש האקו-סיסטם בשיתוף פעולה עם Future Cities Catapult – האב החדשנות בנושא ערי העתיד.

תמיכה בפיתוח וצמיחה של העיר – בכדי לתמוך ב-10 מיליון תושבים בשנת 2030, נערכת העיר לקדם את יישום רשת חשמל חכמה (Smart Grid), קידום יוזמות של טכנולוגיות מידע בניהול פסולת והפיכתה למשאב ופיתוח הדמיות בתלת מימד של תשתיות העיר מתחת לאדמה בכדי לצמצם תאונות וחפירות כפולות. בנוסף לתמיכה בחשמל ובפסולת מתוכננת פריסה רחבה של מצלמות וטכנולוגיות וידאו בכדי למנוע תאונות והקטנת הסיכון של התנגשויות עם רוכבי אופניים.

שיפור שירותי העיירה לצרכי התושב – העירייה תקדם פעילות שיתוף וניתוח מידע ביחד עם הרשות של לונדון רבתי (GLA), תעבור ביחד עם קריית לונדון לקידום יוזמות של חדשנות וייעול האדמיניסטרציה העירונית תוך התמודדות עם אתגרים כגון חניה, ניהול פסולת וכו'. העירייה תקדם תכנון עירוני 'חכם' אשר יסתמך על המידע הרב שנאסף , וישמש לעיצוב חכם יותר בעיר ובהטמעת טכנולוגיות במרחב העירוני.

עיר חכמה לכל – ייזום פעילויות כגון: הקמת תשתית "לונדון חכמה" התאפשר לתושבים לתת משוב, לדרג ולעצב את העיר שהם היו רוצים לראות. שדרוג הפארק האולימפי לאתר הדגמה אינטראקטיבי המדגים את היכולות חכמות ואתר ניסיון ליישום טכנולוגיות חדשות. בניית רשת אלחוטית מהירה ביותר בעולם והשקעה ברשתות אלחוטיות במוזיאונים ובגלריות. כמה שאיפות מאוד מרתקות הן השאיפה למעבר לכסף דיגיטלי לחלוטין ולצמצם השימוש במטבעות.

אז איך קטפולטה קשורה ליישום העיר החכמה?

משרד הטכנולוגיה של בריטניה, יזם את הקמתם של שבעה מתחמי חדשנות ומצויינות טכנולוגית בשם "קטפולטה"  ברחבי בריטניה. אחד המרכזים עוסק בתחומי ערי העתיד והוא מוקם בימים אלו בלונדון. חזון הקטפולטה לערי העתיד הוא להוות אבן שואבת לתחום העיר החכמה ולחבר בין השקעות ממשלתיות, יזמים, עסקים, אקדמיה וארגונים בכדי ליצור שיתופי פעולה ופיתוח פתרונות לבעיות העתיד.

מאמרים קשורים: דירוג הערים הטובות בעולם – לונדון וסידני ראשונות | המדריך לסצינת ההייטק האירופית | בבריטניה מכוניות ללא נהג כבר מחליפות את התחבורה הציבורית | גלזגו זכתה במענק להפיכתה לעיר חכמה | הקריסטל – המרכז הראשון בעולם לשיפור הידע על קיימות ועיר חכמה


One Comment on “לונדון משיקה את חזון העיר החכמה ומיישמת אותו באמצעות קטפולטה”

  1. omriziv הגיב:

    פרסם את זה מחדש ב-עומרי זיו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s